Değişim & İade Politikası

Alışverişinizden herhangi bir nedenle memnun kalmadığınızda para iadesi veya değiştirme için öncelikli yapmanız gereken, teslim alma tarihinden itibaren 14 gün içinde bize talebinizi yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak iletmenizdir.

İade talebiniz bize ulaştıktan sonra Adze.com tarafından aşağıda belirtilen iade koşullarına uygunluğu değerlendirilir. Onaylandığı takdirde ürünleriniz anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarından herhangi biri aracılığıyla geri alınır. İade edeceğiniz ürün veya ürünlerin kargo bedeli tarafımızca karşılanır.

Adze.com'dan yapılan alışverişlerde ürünü orijinal ambalajında ve faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Ürünlerinizin bize ulaşmasını takiben 14 gün içerisinde size ödeme yaptığınız yöntemle iade işlemi gerçekleştirilir. Kredi kartınıza iade işleminin yansıması normal koşullar altında 2-5 iş günü sürmekle beraber bankanızın prosedürlerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Genel İade Koşulları

İadeler mutlaka orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, hasarlı, eksik, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürünle birlikte orijinal faturadaki iadeyle ilgili alanlarda yer alan iade formu eksiksiz doldurulmuş şekilde ve imzalandıktan sonra tarafımıza gönderilmelidir. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarıyla alınan iadelerin kargo ücreti tarafımızca karşılanır. Aksi takdirde kargo firması sizden kargo ücreti talep edecektir.

Hasarlı veya Ayıplı Ürünlerin İadesi

Siparişinizi teslim alırken paketlerin eksiksiz ve sağlam olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Fatura ibraz edilmeden değişim ve iade işlemi yapılamamaktadır. Firma adına kesilen faturalarda ise satın alan firmanın iade faturasıyla değişim veya iade işlemi yapılabilir.

Kargo yetkilisi sizden kolileri eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınıza dair imza alacaktır. Koli dışında hasar bulunması durumunda bu ürünleri teslim almayarak kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız. Bu ürünlerin değişimi 14 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu durumda sizden ek bir kargo veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.

Teslimat esnasında fark edilmeyerek teslim alınan hasarlı veya ayıplı ürünlerin iadesi için müşteri temsilcilerimiz ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermenizi talep edebilir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilmesi durumunda birebir değişim işlemi yapılacaktır. Değişimi yapılacak olan ürünle birlikte orijinal faturada yer alan iade alanları eksiksiz doldurulmuş şekilde ve imzalandıktan sonra tarafımıza gönderilmelidir.

Eksik veya Yanlış Ürünlerin İadesi

Siparişinizde eksik ürün varsa diğer ürünlerinizi teslim alarak eksik ürünler için imza atmadan önce bunu not olarak belirtmelisiniz. Ayrıca siparişinizde yanlış ürün bulunuyorsa bu ürünü teslim almamalı ve kargo irsaliyesinde yazılı olarak belirtmelisiniz.

Siparişiniz ile ilgili iade ve değişim talepleriniz için "Bize Ulaşın" formunu kullanarak, musterihizmetleri@adze.com adresine elektronik posta göndererek veya +90 (850) 532 23 93 nolu telefon numarasını arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.