T10X Menzil Rehberi: WLTP Değerleri, Gerçek Kullanım ve Şarj Maliyeti (2026)
Togg T10X tek şarjla gerçekte kaç kilometre gider, kışın ve otoyolda bu rakamdan ne kadarı kaybolur? T10X menzil değerleri seçtiğiniz bataryaya göre WLTP'de yaklaşık 314 km ile 523 km arasında değişiyor. Günlük kullanımda ise hıza, sıcaklığa ve sürüş biçiminize göre bu değerin %70–95'ini görürsünüz. Bu rehberde resmî rakamları, gerçek kullanımda beklemeniz gerekenleri, şarj sürelerini ve Türkiye'deki güncel şarj fiyatlarıyla 100 km'nin kaça mal olduğunu bir arada bulacaksınız.
T10X menzil değerleri: hangi versiyon kaç km gider?
T10X'te iki batryla seçeneği var: Standart Menzil (yaklaşık 52,4 kWh) ve Uzun Menzil (yaklaşık 88,5 kWh). Menzili belirleyen asıl şey batarya, çekiş tipi (arkadan itiş ya da dört çeker) ve jant boyutu.
| Versiyon | Batarya (yaklaşık) | Çekiş | Güç (yaklaşık) | WLTP menzil (yaklaşık) |
|---|---|---|---|---|
| V1 RWD Standart Menzil | 52,4 kWh | Arkadan itiş | 160 kW (218 PS) | 314 km |
| V1 / V2 RWD Uzun Menzil | 88,5 kWh | Arkadan itiş | 160 kW (218 PS) | 523 km |
| V2 4MATIC Uzun Menzil | 88,5 kWh | Dört çeker | 320 kW (435 PS) | ~468 km |
Değerler Togg'un açıkladığı WLTP verilerine dayanır. Donanım paketine, jant boyutuna ve model yılı güncellemelerine göre küçük farklar olabilir. Satın almadan önce güncel fiyat listesindeki değere bakın.
Tablodan çıkan sonuç şu: En uzun T10X menzili arkadan itişli Uzun Menzil versiyonda. Dört çekerde ikinci elektrik motoru daha çok performans getiriyor ama aynı bataryayla 50 km civarında menzil kaybettiriyor. Standart Menzil ise şehir içi ve kısa mesafe kullanım için tasarlanmış. Uzun yolda daha sık şarj molası vermeniz gerekir.
WLTP ile gerçek menzil arasındaki fark
WLTP, laboratuvarda belirli hız profilleri ve yaklaşık 23 °C sıcaklıkla ölçülen bir test. Şehir içi, banliyö ve otoyol bölümlerini karıştırıyor ama ortalama hızı düşük. Bu yüzden gerçek kullanımda menzil şu durumlara göre değişir:
Şehir içi: WLTP'ye yakın, hatta üstü
Elektrikli araçlar dur-kalk trafikte rejeneratif frenleme sayesinde enerjinin bir kısmını geri kazanır. Ilık havada, şehir içinde, ortalama 30–50 km/s hızla giden bir T10X Uzun Menzil'in WLTP değerine yaklaşması, hatta geçmesi mümkün. Bu, içten yanmalı araçların tam tersi.
Otoyol: hız arttıkça menzil hızla düşer
Hava direnci hızın karesiyle artar. T10X yüksek ve geniş gövdeli bir SUV olduğu için bu etki daha belirgin. Kabaca beklentiler şöyle:
- 90–100 km/s sabit hız: WLTP'nin yaklaşık %85–90'ı
- 120 km/s sabit hız: WLTP'nin yaklaşık %70–75'i
- 130 km/s ve üstü: WLTP'nin yaklaşık %65–70'i
Yani 523 km WLTP değerli bir T10X, 120 km/s ile giden bir otoyol yolculuğunda gerçekte yaklaşık 370–400 km yol alır. Batarya %10'un altına indirilmeden, %10–90 aralığında kullanılırsa yaklaşık 300 km'lik pratik etap mesafesi kalır.
Kış: en büyük düşüş
Soğuk havada lityum iyon bataryanın kimyasal tepkimesi yavaşlar, kabin ısıtması da ek enerji harcar. T10X'te ısı pompası olması kayıpları sınırlıyor ama sıfırlamıyor. Pratikte:
- 0 ile 5 °C arası: menzilde yaklaşık %15–25 düşüş
- -5 °C ve altı, otoyolda: %30'a varan düşüş
Erzurum, Kars veya Sivas gibi soğuk illerde kış aylarında Uzun Menzil versiyonu tercih etmek bu yüzden daha rahat bir kullanım sağlar. İzmir, Antalya ve Muğla gibi ılıman bölgelerde mevsim farkı çok daha az hissedilir.
Gerçek kullanımda T10X menzil tahmini
Aşağıdaki tablo, farklı koşullarda yaklaşık gerçek menzil aralıklarını gösteriyor. Bunlar resmî değer değil, WLTP'ye uygulanan tipik elektrikli araç kayıp oranlarıyla yapılmış tahminler.
| Koşul | Standart Menzil (314 km WLTP) | Uzun Menzil RWD (523 km WLTP) | 4MATIC (468 km WLTP) |
|---|---|---|---|
| Yaz, şehir içi | ~300–330 km | ~500–550 km | ~440–480 km |
| Yaz, karma kullanım | ~270–300 km | ~450–490 km | ~400–440 km |
| Yaz, otoyol 120 km/s | ~220–240 km | ~370–400 km | ~330–350 km |
| Kış, karma kullanım | ~230–260 km | ~390–430 km | ~350–380 km |
| Kış, otoyol 120 km/s | ~190–210 km | ~320–350 km | ~280–310 km |
Bu tabloyu planlama için şöyle kullanabilirsiniz: İstanbul–Ankara (~450 km) yolculuğunu Uzun Menzil T10X ile yazın tek şarjla ya da kısa bir molayla yaparsınız. Kışın ise yolda bir DC şarj molası verin. Standart Menzil versiyonda aynı yol için en az bir, büyük ihtimalle iki mola gerekir.
Menzili etkileyen 6 pratik faktör
- Hız: En büyük etken bu. 130 yerine 110 km/s ile gitmek menzili yaklaşık %15 artırabilir.
- Dış sıcaklık: İdeal aralık 15–25 °C. Soğukta da aşırı sıcakta (klima yükü) da tüketim artar.
- Jant boyutu: Büyük jantlar daha çok yuvarlanma direnci ve aerodinamik kayıp demek. Farkı birkaç yüzde.
- Lastik basıncı: Önerilenden düşük basınç tüketimi gözle görülür biçimde artırır. Ayda bir kontrol edin.
- Ön ısıtma/soğutma: Araç şarjdayken kabini uygulamadan ön ısıtırsanız enerji yol bataryasından değil şebekeden gelir.
- Yük ve tavan aksesuarları: Tavan kutusu otoyolda tüketimi %10–20 artırabilir.
T10X şarj süreleri
Menzil kadar önemli olan bir diğer soru: bataryayı ne kadar sürede doldurursunuz?
DC hızlı şarj
T10X, DC hızlı şarjda %20'den %80'e yaklaşık 28 dakikada dolduğunu açıklıyor. Bu süreyi tutturmak için:
- İstasyonun en az 150 kW güç verebilmesi gerekir. 60 kW'lık bir cihazda süre belirgin uzar.
- Batarya ılık olmalı. Kışın navigasyona şarj istasyonunu hedef olarak girerseniz araç bataryayı yolda ön koşullandırır.
- %80'den sonra şarj hızı bataryayı korumak için bilinçli olarak düşürülür. Uzun yolda %80'de çıkıp yola devam etmek genelde %100'ü beklemekten daha hızlıdır.
AC şarj (ev ve otopark)
T10X'in araç üstü AC şarj cihazı 11 kW kapasiteli. Pratik süreler yaklaşık şöyle:
- Standart Menzil (52,4 kWh), 11 kW AC, %0–100: ~5–6 saat
- Uzun Menzil (88,5 kWh), 11 kW AC, %0–100: ~8,5–9,5 saat
- 7,4 kW (tek faz) AC ile: süreler yaklaşık %50 uzar
AC şarj gece boyunca, iş yerinde ya da alışveriş merkezinde saatlerce park edilen yerlerde çok işe yarar. Bataryaya en az yükü bindiren yöntem de budur.
T10X ile 100 km kaça mal olur? (TL hesap)
T10X'in karma kullanımdaki tüketimi yaklaşık 17–19 kWh/100 km. Kışın ve otoyolda 22–25 kWh/100 km'ye çıkabilir. Hesapta 18 kWh/100 km ortalamasını kullanalım.
Türkiye'de halka açık şarj fiyatları operatöre göre değişir. Örnek olarak ADZE Charge'ın güncel tarifesi DC'de 13,40 TL/kWh, AC'de 9,40 TL/kWh:
| Şarj yöntemi | Birim fiyat (örnek) | 100 km maliyeti (18 kWh) | %20→80 dolum, Uzun Menzil (~53 kWh) |
|---|---|---|---|
| Halka açık DC hızlı şarj | 13,40 TL/kWh | ~241 TL | ~710 TL |
| Halka açık AC şarj | 9,40 TL/kWh | ~169 TL | ~498 TL |
| Ev şarjı (konut tarifesi) | Tarifeye göre değişir | kWh fiyatı × 18 | kWh fiyatı × 53 |
Hesap yalnız enerji bedelidir. Bazı istasyonlar şarj bittikten sonra aracın soketi işgal etmesi için ayrıca ücret alır. Şarj tamamlanınca aracı çekmek bu masrafı önler.
Karşılaştırma için: 100 km'de yaklaşık 7 litre benzin yakan benzer boyutta bir SUV'nin yakıt maliyeti, güncel pompa fiyatlarıyla çoğu zaman DC şarjın da üstünde kalır. Asıl fark AC ve ev şarjında ortaya çıkar. Gün içinde düzenli AC şarja erişimi olan bir T10X sahibi, kilometre başına enerji maliyetini belirgin biçimde düşürür.
Hangi T10X versiyonu sana uygun?
- Günlük 50–80 km, çoğunlukla şehir içi, evde veya iş yerinde şarj imkânı var: Standart Menzil yeterli. Haftada bir-iki AC şarjla rahatça idare eder.
- Sık sık şehirlerarası yol, soğuk iklim ya da şarj imkânı belirsiz bir site/apartman: Uzun Menzil RWD en dengeli seçenek. T10X menzil açısından en yüksek değer bu versiyonda.
- Performans, kaygan zeminde dört çeker güvenliği, römork: 4MATIC. Menzilden bir miktar ödün verirsiniz ama hızlanma ve çekiş belirgin biçimde artar.
Sıkça Sorulan Sorular
T10X tam şarjla kaç km gider?
WLTP'ye göre Standart Menzil (52,4 kWh) yaklaşık 314 km, arkadan itişli Uzun Menzil (88,5 kWh) yaklaşık 523 km, dört çeker 4MATIC ise yaklaşık 468 km gider. Gerçek kullanımda yazın karma sürüşte bu değerlerin yaklaşık %85–95'i, kışın otoyolda ise %65–70'i görülür.
T10X kışın ne kadar menzil kaybeder?
0–5 °C arasında yaklaşık %15–25, -5 °C altında otoyolda %30'a varan kayıp beklenir. Isı pompası ve şarjdayken yapılan kabin ön ısıtması bu kaybı azaltır. Uzun Menzil versiyon kışın karma kullanımda yaklaşık 390–430 km yol alır.
T10X DC şarjda kaç dakikada dolar?
Togg'un açıkladığına göre %20'den %80'e yaklaşık 28 dakika. Bunun için en az 150 kW güç veren bir istasyon ve ılık bir batarya gerekir. Daha düşük güçlü cihazlarda ve soğuk bataryada süre uzar.
T10X'i doldurmak kaç TL tutar?
Uzun Menzil versiyonda %20'den %80'e dolum yaklaşık 53 kWh eder. Bu, 13,40 TL/kWh DC tarifeyle yaklaşık 710 TL, 9,40 TL/kWh AC tarifeyle yaklaşık 498 TL demek. 100 km başına maliyet DC'de yaklaşık 241 TL, AC'de yaklaşık 169 TL.
Sonuç
T10X menzil konusunda iki gerçek öne çıkıyor. Uzun Menzil RWD versiyon WLTP'de yaklaşık 523 km ile Türkiye'deki günlük ve şehirlerarası kullanımın büyük kısmını rahatça karşılıyor. Standart Menzil ise şarj imkânı düzenli olan şehir sürücüleri için yeterli. Gerçek menzili en çok hız ve sıcaklık belirliyor. Otoyolda 110–120 km/s bandında kalmak, kışın ön ısıtma yapmak ve %20–80 aralığında şarj etmek hem menzili hem şarj süresini en verimli hâle getiriyor. Yolculuğunuzu planlarken güzergâhtaki DC ve AC istasyonlarını ADZE Charge uygulamasından görebilirsiniz.
Kapak görseli: HakanIST — CC BY-SA 4.0 — https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Togg-bilisim-vaidisi_(cropped).jpg
Bu yazıda geçen araçlar
Şarj istasyonu kurmak mı istiyorsunuz?
Uzman ekibimiz size en uygun çözümü tasarlasın.
İstasyon Talep Et